Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Jazyky)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "jedna a tři":


Původní příspěvek:
Aldandil
10.10.2012 09:18:01 id4930 Re: památníček  

Aktivně Quienejštinu neovládám, ale možná bych zkusil vytvořit slovo: Maril

mar- "setrvat",

-il : "v siril - potůček z SIR - plynout, tato koncovka zřejmě označuje neživotného zástupce (ale může to také být jen varianta zdrobňovací koncovky -llë, viz níže). Také sicil - ?dýka, nůž? z SIK a tecil - ?pero? z TEK - psát. Nejméně v jednom slově funguje -il jako agentální koncovka: nacil - vítěz atestováno pouze (ve tvaru -dacil) ve složeninách jako Hyarmendacil - Jižní vítěz, jméno gondorského krále. Tento prvek je jistě odvozen z ndakla, kmen NDAK znamenající ?být přemožen, zavražděn?." (viz: http://quenya.wz.cz/predpony.html)

Doslovně vlastně něco jako "pozůstalost".

(Popřípadě Termaril, od slovesa Termar- "zůstat") Ale ve významu památníku, knihy, bych možná používal plurál partativ: Marilli ("něco málo setrvalého").

Parma marillíva (Parma marilliva, vzhledem k tomu, že i po r je dlouhé pozicí, nevidím důvod prodlužovat následující slabiku). (Posesiv jsem zvoli především kvůli tomu, že památník je v jistém slova smyslu "kniha skládající se z pozůstatků".

Stejně tak bych v navrhované Parma enyalien změnil ve vazbu s posesivem: Parma enyaliéva(?).

Ještě jednou opakuji, že nejsem v Quinejštině nikterak zběhlý. Jen mne vytváření podobných slovních konstrukcí docela baví. A rozhodně budu rád, za jakékoli zhodnocení této konstrukce.