Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Geografie a historie)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "šest a dvě":


Původní příspěvek:
Greywolf
16.09.2009 22:00:58 id3654 Anglachel  

S laskavým svolením admina tedy něco málo o třetí zbrani …

Anglachel

Anglachel byl velmi cenný a mocný meč, který byl vyroben z kovu, jež „spadl z nebe“ jako „plápolající hvězda“. Vyrobil ho Eöl, Temný elf, pravděpodobně počátkem Prvního slunečního věku. Jeho držitelů bylo více. Byli jimi Eöl, Elu Thingol, Beleg Cúthalion a nakonec Túrin Turambar. O Anglachelu se říká, že rozetnul každé železo vytěžené ze země. Jeho čepel prý byla černá a nelesklá. Na každého, kdo ho spatřil, působil již na první pohled velmi silně. Meč se zdál být (a také byl) velmi mocný.

Eöl vykoval tento výjimečný meč ve své kovárně v Nan Elmothu z nějakého „meteorického kovu“. Neví se sice, jak se k němu dostal, ale víme jistě, že se mu z něj podařilo vyrobit opravdu pozoruhodný meč, kterému dal jméno Anglachel. Eöl ho nevyrobil pro sebe, ale pro Thingola Doriathského jako daň za to, že smí bydlet a svobodně žít v Nan Elmothu (ten totiž patřil k Thingolovu království). Thingol jej sice vlastnil, ale nenosil. Anglachel byl nějakou dobu uložen a „spal“. Ve zbrojnicích krále Thingola meč odpočíval až do doby, než si jej vybral (jako dar od krále za skvělé služby) velký lučištník a náčelník Thingolových hraničářů Beleg Cúthalion. Říká se, že když Beleg tehdy prvně sevřel jílec Anglachelu ve své dlani a vytáhl meč z pochvy, Melian (manželka Elu Thingola) pohlédla na čepel a po tváři jí přeběhl stín smutku. Varovala lučištníka Belega před mečem Anglachelem, neboť cítila, že v jeho držení nezůstane dlouho. Beleg ale jejích slov nedbal. Poděkoval králi a již s novým mečem se vydal zpět na severní hranici, kde měl svůj úkryt, kde nejraději sloužil a kde se právě schylovalo k bojům. Právě tam se měl Anglachel prvně „napít“ krve nepřátel. Nejprve k potyčkám a pak i k bojům na severní hranici opravdu došlo. Skřeti byli poraženi a Anglachel se radoval, že byl konečně vytasen z pochvy za účelem boje. Beleg tam tentokrát nepobyl dlouho. V zimě toho roku se vydal hledat přítele Túrina, který se mezitím usadil na Amon Rudhu.

Když Beleg v roce 487 Prvního věku přišel za Túrinem na Amon Rudh a zůstal s ním, byla celá ta země široko daleko známá jako Dor-Cúarthol, Země Luku a Přilby. Beleg pak s Túrinem a jeho druhy bojoval proti Morgothovým stvůrám. Jednoho dne se však skřeti (díky zradě trpaslíka Mima, který se přátelil s Túrinem, ale upřímně nenáviděl Belega) dostali k Amon Rudhu. Skřeti vyplenili Amon Rudh a zabili jeho obránce. Túrina ale nezabili. Vzali ho sebou jako zajatce. Beleg byl sice zraněn, ale dosud žil. Když se trochu zotavil, vzal svůj luk Belthronding, meč Anglachel a vydal se za skřety, aby přítele Túrina zachránil. Cestou se setkal s Gwindorem, Nargothrondským elfem, kterého zajal Morgoth v Nirnaed Arnoediad a kterému se podařilo uprchnout. Gwindor se k Belegovi přidal a společně Túrina zachránili. Túrin byl ale v bezvědomí. Když ho Beleg zbavoval pout, smekla se čepel jeho meče a Túrin se probral. Protože byla noc a on byl ještě dezorientovaný, nepoznal svého zachránce. Domníval se, že se nad ním sklání skřet s taseným mečem, který ho chce zabít. Vyrval mu tedy meč z rukou a domnělého nepřítele zabil. Beleg tedy přišel o život nešťastnou náhodou rukou svého přítele Túrina, která svírala jeho vlastní meč Anglachel. Beleg byl pak pohřben na okraji Taur-nu-Fuinu i se svým lukem Belthrondingem.

Zatímco svůj luk Belthronding si „vzal“ Beleg sebou do hrobu, meč Anglachel zůstal s živými. Ještě nepřišel „jeho čas“.

Když Beleg spočinul v zemi, Gwindor odešel z Taur-nu-Fuinu a Túrina vzal s sebou. Bylo to, jako by putoval se stínem. Túrin byl úplně zničený - jakoby bez života. Nemluvil a šel jako ten, kdo si nic nepřeje, nic neočekává a neví, kam jde. Gwindor však byl stále s ním. Když došli k Eithel Ivrinu, pramenům Narogu, Túrin na Gwindorovu radu poklekl a napil se. Až v tu chvíli mu vytryskly slzy a jeho duši se ulevilo. Gwindor mu poté podal meč Anglachel, který celou cestu opatroval. Túrin jej přijal. Poté Gwindor s Túrinem odešli do Nargothrondu, kde se Túrin „obnovil“ a znovu se stal velkým válečníkem. Právě tam (v Nargothrondu) také „skončil“ poslední ze slavné trojice Beleg – Belthronding – Anglachel. Túrin totiž nechal šikovné a znalé nargothrondské kováře meč Anglachel překovat. Čepel nové zbraně sice dál zůstala černá, ale její ostří od té doby zářilo bledým ohněm.

Mocný meč Anglachel tím zanikl, pravda, ale z něj se zrodil meč nový … Gurthang ...

Souhlasí ? Předem díky za postřehy a komentáře …