Úvodník

1. září 2022 - Prý je nějaký nový seriál ze Středozemě, slyšeli jste o tom? No, předpokládám, že nikdo, kdo se aspoň okrajově věnuje světu profesora Tolkiena, to nemohl neslyšet. The Rings of Power, Prsteny moci, návrat do Středozemě a velká seriálová událost letošního roku. Uvidíme. Každopádně web Angrenost se nadále věnuje Tolkienovu legendáriu, světu Středozemě tak, jak o něm Tolkien psal, a na tom žádná adaptace nic nemění. Nicméně přece jen jsem nechtěl tuto událost, kterou dnes tolkienovský svět žije, úplně pominout.

více...

Novinky

 
30. leden 2023: Dveře Dna pytle
Dveře Dna pytle
Dveře Dna pytle více»
 
27. leden 2023: Ambarkanta
Ambarkanta
Ambarkanta – Tvar světa. Podle Tolkienových náčrtů tvaru Ardy v Prvním věku. více»
 
24. leden 2023: Belba Pytlíková
Belba Pytlíková byla členem rodiny Pytlíků z Hobitína. Byla druhým dítětem a první dcerou synem Mungo Pytlíka a Laury Ponravové. Byla tedy mladší sestrou Bungo Pytlíka a tedy tetou ... více»
 
23. leden 2023: Oto Pytlík ze Sáčkova
Oto Pytlík byl členem rodiny Pytlíků z Hobitína a zakladatel její větve, Pytlíků ze Sáčkova. Byl synem Longo Pytlíka a Kamélie Sáčkovské. Narodil se roku 1310 Krajového letopočtu. ... více»
 
23. leden 2023: Númenorejská směrová růžice
Númenorejská směrová růžice
Númenorejská směrová růžice. Inspirováno Tolkienovými dekorativními kresbami reprezentujícími tvorbu Númenoru. více»
 
20. leden 2023: Longo Pytlík
Longo Pytlík byl členem rodiny Pytlíků z Hobitína. Byl třetím dítětem a druhým synem Mungo Pytlíka a Laury Ponravové. ... Vzal si za ženu Kamélii Sáčkovskou, dceru hlavy rodiny ... více»
 
20. leden 2023: Udûn
Údolí Udûn se nacházelo na okraji Mordoru, mezi pohořími Ered Lithui a Ephel Dúath. ... Vstup do údolí byl od severu z pláně Dagorlad průsmykem Cirith Gorgor, který byl uzavřený Černou ... více»
 
20. leden 2023: Dovolím si teď trochu opravdového světla
Dovolím si teď trochu opravdového světla
Dovolím si teď trochu opravdového světla – Gandalf v Morii více»
 
20. leden 2023: lembas
Lembas neboli cestovní chléb byla zvláštní potravina, kterou připravovali elfové. ... Byly to oplatky opečené dohněda na povrchu, ale krémové barvy uvnitř. Dokud byly zabalené ve svém ... více»
 
20. leden 2023: Lembas
Lembas
Lembas – cestovní chléb elfů více»
 
16. leden 2023: Stará cesta hvozdem
Starobylá cesta známá jako Stará cesta hvozdem či Trpasličí cesta (sindarsky Men-i-Naugrim) byla hlavní spojnicí ze západu na východ Rhovanionu přes Velký zelený hvozd (později Temný ... více»
 
13. leden 2023: Přilétá drak
Přilétá drak
Šmak přilétá do Esgarothu více»
 
13. leden 2023: Narvi
Narvi byl jeden z nejslavnějších trpasličích řemeslníků. Žil ve Druhém věku v době největší slávy Khazad-dûm a úzké spolupráce s elfy z Eregionu. ... Spřátelil se s elfským ... více»
 
13. leden 2023: Okřídlená obluda z Mordoru
Okřídlená obluda z Mordoru
Okřídlená obluda z Mordoru s černokněžným králem více»
 
11. leden 2023: Samův semenáček mallornu
Samův semenáček mallornu
Semenáček mallornu, který Sam vysadil ze semene od Galadriel na Oslavové louce více»
 
11. leden 2023: Durinovy dveře
Durinovy dveře neboli Západní brána byl vchod do Khazad-dûm ze západní strany, od Eregionu. Dveře byly umístěny ve Zdech Morie, strmé skalní stěně v údolí říčky Sirannon na ... více»
 
11. leden 2023: Durinovy dveře se otevírají
Durinovy dveře se otevírají
Durinovy dveře se otevírají pro Společenstvo prstenu více»
 
9. leden 2023: Bór
Bór byl náčelník jedné skupiny lidí zvaných Východňané v Prvním věku, kteří přišli přes Ered Luin do Beleriandu později než Tři domy Edain. Měl tři syny, Borlacha, Borlada a ... více»
kanál Atom Atom
Númenorejská směrová růžiceNůž ve tměMlha padá na Mohylové vrchyMůstek v Khazad-dum

Info

Vítám vás v Angrenostu

Jak jistě nemusím dvakrát zdůrazňovat, právě jste zavítali na web věnovaný úžasnému světu, který vytvořil profesor Tolkien. Angrenost si klade za cíl být dobrým zdrojem informací o tomto světě - nesnaží se být úplně všeobsahující (to by dost dobře nešlo), ani se nespecializuje výhradně na nějaký konkrétní aspekt Tolkienova světa (takových stránek je mnoho); najdete tady prostě ty věci, které mě nějak oslovily a o kterých jsem usoudil, že by stály za zpracování. Nicméně mezi tím, co tady najdete je myslím několik záležitostí, které jsou opravdu ojedinělé a nejspíš je v podobném provedení nenajdete nikde jinde. Taky jsem si s nimi dal docela dost práce. Mám na mysli například geografickou encyklopedii Středozemě včetně mapek ke každému místu, česko-quenijský a quenijsko-český slovník, dynamickou mapu, nebo třeba ilustrace. Abyste ale měli nějakou celkovou představu, na co všechno zhruba můžete na Angrenostu narazit, můžete se podívat na následující přehled:
 • Encyklopedie - encyklopedie míst, postav, zvířat, věcí, událostí, jazyků a různých dalších záležitostí Středozemě i celeého Tolkienova světa. Zatím tam samozřejmě není zdaleka vše, ale pomalu (ale jistě) seznam rozšiřuji. Ke každému záznamu je kratší či delší popis, záleží samozřejmě kolik se toho o daném tématu ví. A občas jsou dokonce i ilustrace. U každého místa je také mapka, která ukazuje jeho polohu v rámci Středozemě.
  Pokud se zaregistrujete jako uživatel, budete mít také možnost encyklopedii samo doplnit, to znamená rozšířit texty, které tu už jsou, případně přidat nové, podobně jako na Wikipedii. Takže pokud vám tady něco chybí, je na vás, abyste informace doplnili.

 • Galerie ilustrací - U některých míst v encyklopedii můžete najít ilustrace - vesměs mojí výrobyicon_smile.gif. Pokud je chcete vidět všechny pohromadě, můžete se podívat do Galerie ilustrací, kde je všechny máte a u nich i odkazy zpátky na související články v encyklopedii. Doufám, že se vám budou obrázky líbit - samozřejmě že Tolkien byl velkou inspirací pro mnoho malířů, takže i na internetu můžete najít spoustu obrázků ze Středozemě a celého Tolkienova světa, z nichž mnoho je skutečně profesionálních, ale tady si zase můžete být jisti, že obrázky, které tu najdete, jsou originální a hned jinde je nenajdete.

 • Česko-quenijský a quenijsko-český slovník - Zajímá vás Quenya - vznešená elfština? Tady můžete využít on-line slovník, u se dají jednak klasicky vyhledávat slova v abecedním seznamu, ale máte také možnost napsat hledané slovo a slovník už sám vyhledá všechny výskyty a překlady; tak, jak je to na internetu běžné například u anglicko-českých slovníků. Nevím, jestli nějaký takový anglicko-quenijský slovník existuje, ale jsem si skoro jistý, že neexistuje česko-quenijskýicon_smile.gif. Tak doufám, že to oceníte, taky dalo docela práci všechno naprogramovat, a hlavně naplnit databázi. Netvrdím samozřejmě, že slovník je naprosto bez chyby; s překladem je to někdy těžké a vycházel jsem z několika zdrojů, a proto ocením případné lingvistické připomínky nebo další rozšíření slovní zásoby.

 • Diskusní fórum - po nesmělých začátcích to v poslední době k mojí radosti začalo v diskusním fóru opravdu žít. Takže ať už chcete napsat nějakou připomínku k webu, zeptat se na nějaký problém z Tolkienova světa nebo cokoliv jiného, neváhejte napsat - odpovědi se vám určitě dostane. A když už budete psát, tak se rovnou zaregistrujte. Nic vám to neudělá;-) a naopak si budete moci přidat ke svému jménu libovolný obrázek a pro registrované uživatele je tu i pár dalších vychytávek. A bude ještě víc.

 • Rozcestník - Odkazy na různé jiné stránky na téma Tolkien, Středozem, Quenya a tak dále. Není jich zatím moc, ale chystám se časem doplnit takové možnosti jako vyhledávání v odkazech, komentáře, hodnocení a podobně. A odkazy samozřejmě postupně přibývají. Ostatně můžete mě sami na nějaké zajímavé stránky upozornit.icon_wink.gif

 • Články - různé texty, týkající se Tolkienova světa. Jsou rozdělené do několika rubrik:
  Básně - Obsahuje (překvapivě) básně z Pána prstenů.
  Geografie - Mapy a různé další zeměpisné informace o Středozemi.
  Historie - Letopisy a několik úvah nad historickým vývojem v různých částech Tolkienova světa.
  Kalendáře - Kalendářní systémy Středozemě, které používali elfové, lidé a hobiti, a kromě toho také velká srovnávací tabulka jednotlivých kalendářů mezi sebou i s naším kalendářem.
  Písmo - Popis pozoruhodného psacího systému tengwar včetně ukázek použití.
  Quenya - Základní informace o jazyce pro doplnění slovníku; výslovnost, gramatika.
  Různé - ...no, tak různě;-)
  Web - Pár věcí týkajících se Angrenostu a toho, co se tu děje. Pokud se chcete o tomhle webu trochu víc dočíst, podívejte se sem.

 • Dynamické mapy - mapy, které ukazují historický vývoj Gondoru od založení Pelargiru v roce 2350 D.v. až do pádu Saurona na konci Třetího věku a Eriadoru v průběhu Druhého a Třetího věku formou flashové animace, kterou si můžete libovolně přehrávat.
Tak doufám, že vás něco zaujme a že to potom náležitě ohodnotíte v diskusním fóru. Na všechny připomínky se budu snažit odpovídat a případné problémy co nejdřív vyřešit. Pokud chcete, můžete mi i napsat mail.

Můžete také navštívit facebookovou stránku Angrenost.cz nebo Matěj Čadil Art & Design zaměřenou na mou uměleckou tvorbu, případně též na Instagramu matejcadil.art.