Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Rozebírání různých více či méně filozofických problémů)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "sedm a jedna":


Původní příspěvek:
Neral
27.08.2012 22:53:31 id4899 Re: Parníky, vzducholodě atd..  

No já bych vůbec řekl, že pokrok ve Středozemi má spíše opačnou podobu, než jak se dnes pokrok obyčejně vnímá. Spíš se staré znalosti zapomínají (viz to co už padlo o těch trpaslících), nebo maximálně je kvalita nahrazena kvantitou.

Většinu skutečně cenných znalostí se elfové naučili od Valar a sami to pak předali lidem (Noldor od Auleho kovářské umění a od Melkora výrobu zbraní, Teleri od Ossëho stavbu lodí). Existovalo sice několik výjimečných jedinců jako Fëanor, kteří dali vzniknout nějakým převratným věcem, ale i to bylo většinou za Starých časů. Pak docházelo samozřejmě k různému zdokonalování a obměňování, ale mnohem víc se ve Středozemi ztrácely staré znalosti a moudrost, například s odchodem vznešených elfů, později s úpadkem númenorejských Říší ve Vyhnanství.

Taková ta průmyslová podoba pokroku, který propagovali temní pánové, byla naopak něco, co bylo ke skutečné moudrosti spíš v protikladu a například skřeti typicky nahrazovali svými počty to, co jim chybělo třeba na řemeslné kvalitě jejich zbraní nebo na bojových schopnostech.