Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Rozebírání různých více či méně filozofických problémů)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "jedna a dvě":


Původní příspěvek:
Rocker-Tialk
15.02.2009 16:04:56 id3319 Re: Dobro versus Zlo  
s tím vysvětlením ohledně barlogů souhlasím. Nejspíš bylo možné zabít kohokoliv z duchů, když měli hmatatelnou podobu. Navíc všichni, kdo se přidali na stranu zla (Melkora) ztratili definitivně možnost měnit svou podobu(myslím, i když Souron tuhle schopnost měl), byli svázaní se svým tělem. A s tou smrtí, není to tak, že duch zemřelého navždy opustí Ardu, pokud s ní není přímo spjat? Nikde myslím není psáno, že se tenhle duch vypaří nebo že zanikne.
Ohledně Dagor Dagorath, budu si muset Silmarilion ještě přečíst, asi jsem nezaregistroval všechno. Gothmoga zabil Ecthelion při pádu Gondolinu, jestli jsem tě pochopil zprávně, psal si, že nikde není zmínka o tom, jak bojoval v Dagor Dagorath, ale on tam ani bojovat nemohl, to už byl mrtev. Ohledně absence zmínky o Sauronovi, to mě zaráží, ale pravděpodobně jen plnil Morgothovy rozkazy a Valar mu nevěnovali tolik pozornosti jako jeho pánu, ten byl pro ně hlavním cílem. Když viděl Melkorovu porážku, neměl jinou možnost, než se vzdát a žádat o odpuštění. Postavit se Valar přímo se rovnalo sebevraždě a no nechtěl být mučedníkem, ale pánem nad Středozemí.
Melkor defakto vládl Středozemi od pádu lamp až do probuzení elfů, to je myslím nesporné. Po obnovení Angbadu pak během Beleriandských válek znovu ovládnul většinu kontinentu, až na pár ohnisek vzdoru, byl proto podruhé pánem Středozemě, i když ne celé. Sauron zase ovládal velkou část Středozemě během Druhého věku, pak ještě několikrát na krátko ovládl i severozápadní část pevniny, ale vždy byl zapuzen zpět do Mordoru elfi a Numenorejci, na konci druhého věku byl dokonce ze své věže vypuzen. Melkor by byl od konce prvního věku absolutním pánem středozemě díky své krutosti a vojenské přesile, nebýt zásahu Valar a vojska z Amanu. Sauron byl zase úžsný manipulátor, svými sliby byl schopen přivést na svou stranu prakticky kohokoliv (viz prsteny moci, pád Númenoru), dokud neztratil schopnost brát na sebe sličnou podobu, pak už byl jeho vliv značně omezený, přesto veliký. Myslím, že jejich šance byly vyrovnané, ale Sauron měl výhodu, že v dobách jeho moci už Valar neposlali do Středozemě vojsko.
Melkor byl na počátku taky vytrvalý, ale od té doby, co ukradl silmarilly, jakoby se ta vytrvalost začala vytrácet. Vem si zase, kolikrát on se vrátil, kolikrát se postavil Valar. Sauron se ale nevzdával taky až do úplného konce. Připadalo mi, že Melkor se bouřil proti Ilúvatarovi, zatímco Sauron se bouřil proti Valar. Každý proti svému pánu.