Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Geografie a historie)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "dvě a dvě":


Původní příspěvek:
Neral
30.10.2010 19:43:47 id4459 Re: Eriador  

Elwing 30.10.2010 15:50 napsala:
Další věc, která mě napadá: co ti trpaslíci? Víme, že cestovali z Modrých hor přes Kraj a přes Hůrku, ale kam? Po zabití Šmaka mohli obchodovat s Ereborem, ale s kým obchodovali předtím?

S těmi trpaslíky je to zajímavé a připomíná mi to jednu zajímavost, které jsem si všiml nedávno při čtení Pána prstenů v originále (a která je v češtině kupodivu přeložena špatně!). Je to na začátku kapitoly Lothlórien, kde společenstvo utíká z východní brány Morie dolů kolem Zrcadlového jezera. V originále se totiž píše: But still it could be seen that once long ago a great paved way had wound upwards from the lowlands of the Dwarf Kingdom.

V češtině je to přeložené jako: Stále však bylo vidět, že kdysi dávno se z nížin vinula do trpasličího království veliká dlážděná cesta. Lépe by ale odpovídalo ... nahoru z nížin trpasličího království ....

Z toho by se dalo usoudit, že i trpasličí království nesestávalo jenom ze samotných podzemních síní v horách, ale také z nějakých oblastí v nížinách. Jistěže představa trpaslíků jak obdělávají pole je dost nezvyklá, ale koneckonců asi se úplně vždycky nemohli spolehnout na obchod, takže dokázali být soběstační.